Centrum Naturoterapii i Spa w Kozienicach

Sanktuarium Maryjne w Wysokim Kole

Sanktuarium Maryjne w Wysokim Kole

Wysokie Koło to niewielka miejscowość położona na lewym brzegu Wisły, 2 km na południe od Gniewoszowa. Jest ona znana zarówno mieszkańcom powiatu kozienickiego, jak również pielgrzymom i turystom z całego kraju. Wszystko za sprawą kościoła, który się tam znajduje. Jest on określany mianem Sanktuarium Maryjnego – w tym miejscu, od ponad 300 lat czczony jest wizerunek Matki Bożej Madonny z różą. Obraz ten namalowany został farbami olejnymi na desce lipowej i podarowany kościołowi w 1684 roku przez Antoniego Bębnowskiego. Kościół został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków. Mieści się on w kaplicy, po prawej stronie prezbiterium, do której prowadzą 24-terakotowe schody. W kościele znajduje się zabytkowa, drewniana ambona w stylu barokowym z ozdobnym baldachimem, a także umieszczone w bocznych nawach cztery ołtarze. Ściany kościoła zdobią XVII i XVIII wieczne freski, które przedstawiają m.in. fundatorów i dobrodziejów Sanktuarium, a także opatów, którzy tu kiedyś żyli. Innym zabytkowym elementem tego kościoła jest również przedwojenny półokrągły chór, na którym znajdują się 16-głosowe organy wykonane w 1973 roku przez Józefa i Jerzego Wójcików z Garbatki-Letnisko. Do dziś zachowała się także XVIII wieczna komoda umieszczona w zakrystii, a także pochodząca z XVII wieku monstrancja gotycka, która jest używana w trakcie największych uroczystości.
W podziemiach kościoła, do których wchodzi się z nawy środkowej pochowani są zakonnicy.
Kościół w Wysokim Kole jest dostępny dla pielgrzymów i turystów codziennie

Kozienice, Sanktuarium Maryjne w Wysokim Kole. Źródło: http://www.kozienicepowiat.pl/powiat-kozienice/turystyka-agroturystyka/ciekawe-miejsca.html

Kozienice, Sanktuarium Maryjne w Wysokim Kole. Fot. źródło: http://mapio.net/a/96511960/

 

W związku z obowiązującymi przepisami prawa, w tym Dyrektywami UE, zobowiązani jesteśmy do opublikowania poniższego oświadczenia: Informacje zamieszczone i udostępnione na niniejszej stronie internetowej nie mogą zostać uznane za poradę zdrowotną. Treści zawarte na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny, a Centrum Naturoterapii i SPA w Kozienicach nie ponosi odpowiedzialności z tytułu niewłaściwego wykorzystania zawartych na tej stronie informacji. Wiedza tu zawarta jak i opisane procedury i sugestie nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej. Celem serwisu jest promocja profilaktyki i utrzymanie zdrowia. Zawartość tej strony internetowej jest chroniona prawem autorskim. Wykorzystanie umieszczonych tu informacji wymaga zgody Centrum Naturoterapii i SPA w Kozienicach.